Cyberpunk 2013

Cyberpunk 2013

Zawartość

Book cover 2013
Cyberpunk 2013

Publikacja

Autor

Redaktor

Wydawca

Rok

ISBN

Mike Pondsmith

Trish Ledoux

R.Talsorian Games

1988

0-937279-0-56

Cyberpunk 2013

Cyberpunk , z podtytułem, The Roleplaying Game of the Dark Future, to pierwsza odsłona popularnej serii gier RPG Cyberpunk . Gra została zaprojektowana przez Mike'a Pondsmitha , założyciela R. Talsorian Games Inc i została wydana w 1988 roku. Pierwsza edycja zawiera trzy broszury, które zawierają wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia gry, a także parę kości i kilka arkuszy postaci.

Seria jest silnie inspirowana twórczością Williama Gibsona i Phillipa K. Dicka , w szczególności filmową adaptacją Do Androids Dream of Electric Sheep? (Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?) oraz Blade Runner.

Pierwsza edycja przyniosła 4 dodatkowe książki, które dodają szczegóły i dodatkowe informacje do wykorzystania przez graczy, Near Orbit , Solo of Fortune i Rockerboy skoncentrowane na przestrzeni oraz odpowiednio, role Solo i Rockerboy , podczas gdy Hardwired była książką poboczną na temat powieści Waltera Johna Williamsa.

Gra fabularna mrocznej przyszłości

Cyberpunk 2013

Druga edycja wydana w 1990 roku, zatytułowana Cyberpunk 2020, rozszerzyła zestaw reguł oraz świata. Jest uważana za podstawowy sposób grania w tę grę. Po wydaniu w 2020 roku pierwsza edycja stała się znana jako Cyberpunk 2013, w odniesieniu do drugiej części, aby rozróżnić obie edycje. Po małej przerwie pod koniec lat 90. ukazało się trzecie wydanie, znane jako Cyberpunk v3.0 , jednak książka została później poprawiona i jest obecnie uważana za niekanoniczną.

Friday Night Firefight

Friday Night Firefight, z podtytułem (Interlock man to man & weapons combat system) to pierwsza z broszur znajdujących się w zestawie Cyberpunk 2013. Obejmuje system walki FNFF, który zawiera wszystkie elementy walki bronią palną w łatwym użyciu, ale realistycznym formacie. Ten system obejmuje również walkę wręcz.

Celem systemu jest odejście od hollywoodzkich trofeów niepowstrzymanych postaci, które mogą odnieść wyraźnie duże obrażenia i nadal strzelać z precyzyjnej broni. FNFF nie ma być dobrą czystą zabawą, ale raczej śmiercionośnym systemem, który sprawia, że ​​broń znów staje się niebezpieczna, jeśli twoja postać ma ręczny pistolet dużego kalibru. Ma być siłą, z którą należy się liczyć.

Książka obejmuje wszystko, od podstaw walki, trzech tur fazowych, ruchów, akcji, FOV i linii wzroku; do bardziej zaawansowanych ataków specjalnych, osłon, ognia tłumiącego i rzucanych granatów. Zawiera również sekcję dotyczącą walki wręcz, zwaną Friday Night Fistfight, oraz opis działania systemu w walce wręcz.

Ostatnia część książki zawiera dane referencyjne dotyczące różnych oferowanych broni i zbroi, a także różne tabele modyfikatorów.

Anyone shot by a gun pressed up against the head will automatically have his brains blown out. People have been known to survive such injuries, but its very rare.

Friday Night Firefight

View from the Edge

View from the Edge, z podtytułem, The Cyberpunk Handbook , to druga broszura zawarta w pudełku Cyberpunk 2013. Obejmuje wszystkie aspekty postaci z różnych ról, które gracze mogą wybrać, po mechanikę umiejętności postaci i ścieżkę życia. Gracze używający roli postaci Netrunner są wprowadzani do sieci, systemu interfejsu Cybernetic dla Cyberpunk, a także różnych programów, sprzętu i oprogramowania używanego przez postacie. Ostatnia część książki skupia się na śmiertelności postaci i różnych stanach śmierci, a także na tym, jak postać może być w stanie ożywić się z niemal śmiertelnego stanu.

Pierwsza część książki dotyczy tego, czym jest Cyberpunk, i trzech głównych pojęć: Styl substancji, Postawa jest wszystkim i Życie na krawędzi. Gracze tworzący postacie muszą przestrzegać tych trzech koncepcji, aby odegrać cyberpunk XXI wieku. Omówione są również główne role bohaterów, Rockerboy, Solo, Netrunner, Techie, Media, Cop, Corporate, Fixers i Nomads , z rozszerzeniem klasy postaci Netrunner w drugiej połowie książki.

Throw yourself up against danger and take it head-on. Never play it too safe, stay committed to the edge.

View from the Edge

Welcome to Night City

Welcome to Night City , z podtytułem, A Soucebook 2013 , to trzecia i ostatnia broszura zawarta w pudełku Cyberpunk 2013. Ta broszura obejmuje wszystkie aspekty świata cyberpunkowego, w których znajdą się gracze. Zawiera oś czasu świata od późnych lat 80-tych do 2013 roku, obejmującą różne wydarzenia, takie jak wojny korporacyjne i upadek świata w 1994. Stamtąd w książce przyjrzymy się światu 2013 roku, obecnemu systemowi wymiaru sprawiedliwości i powszechnemu użyciu broni palnej, a także transportowi i komunikacji we współczesnym świecie.

Wprowadzony zostaje świat Night City , który pierwotnie miał być miejscem zastępczym dla dowolnego dużego obszaru metropolitalnego, pozwalał graczom wyobrazić sobie własne mroczne miasto, w którym można było jeszcze bardziej zanurzyć się w grze. W późniejszej edycji 2020 Night City zostaje rozbudowane do fikcyjnej lokacji z własną historią.

Never Fade Away to mini przygoda dla początkujących graczy, która wprowadza kultowe postacie Johnny'ego Silverhanda i Alt Cunningham . Wszystkie główne korporacje mają własne profile i kluczowe informacje, takie jak założyciele, personel i siedziba. Ostatnia część książki zawiera kilka artykułów napisanych we wszechświecie, które przybliżają graczom świat Cyberpunk.

Night City is a modern urban environment, complete with dark streets, filthy alleys and rowdy clubs.

Welcome to Night City

Od premiery drugiej edycji nakład Cyberpunk 2013 został wyczerpany, a od 2018 roku nie można go również kupić w formie cyfrowej. Kopie z drugiej ręki rzadko są sprzedawane na aukcjach internetowych i zazwyczaj mają wysoką cenę, nawet w mniej niż optymalnym stanie.

Dodaj komentarz

Menu

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on skype
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email